बेलायतमा स्थानीय तहको निर्वाचन सुरु

हेटौंडा खबर
२२ बैशाख २०७९, बिहीबार १३:१२

बेलायतमा बिहीबार बिहान ७ बजेदेखि स्थानीय तहको निर्वाचन सुरु भएको छ । मतदान राति १० बजेसम्म सुचारु हुनेछ । इंग्ल्यान्ड, वेल्स र स्कटल्यान्डका मतदाताले स्थानीय जनप्रतिनिधि चुन्नेछन् भने उत्तरी आयरल्यान्डमा ‘नर्दन आयरल्यान्ड एसेम्ब्ली’ का लागि ९० जना नयाँ सदस्य चुनिने छन् ।

बेलायतमा १ सय ४६ वटा काउन्सिलमा ४ हजार ३ सय ५० काउन्सलर चुनावी मैदानमा छन् । लन्डनका सबै ३२ बरोसहित प्रमुख शहरहरू लिड्स, म्यान्चेस्टर, बर्मिङ्घम आदिमा निर्वाचन भइरहेको छ । लन्डनमा मात्र १८ सयभन्दा बढी सिटका लागि मतदान हुँदैछ ।

साउथ योर्कसायरका मतदाताले क्षेत्रीय मेयर चुन्नेछन् भने एक हजार पेरिस काउन्सिलहरूले करिब १० हजार काउन्सिलर निर्वाचित गर्नेछन् । वेल्समा २२ लोकल काउन्सिलका १२३४ नयाँ काउन्सिलरहरू चुनिँदै छन् भने स्कटल्यान्डमा ३२ काउन्सिलमा १२२७ सिटका लागि मतदान जारी छ ।

सन् २०१९ मा सम्पन्न आमनिर्वाचनबाट प्रधानमन्त्री बोरिस जोन्सन सत्तामा आएपछि बेलायती मतदाताले पहिलोपटक बोरिस प्रशासनबारे आफ्नो मत जाहेर गर्दैछन् । पार्टीगेट प्रकरण, कोभिड महामारी सामना, चर्को मूल्यवृद्धि, युक्रेन रुस युद्धमा सरकारको रेस्पोन्स आदि मुद्दाका कारण यो निर्वाचनमा सत्तारुढ दलले कस्तो नतिजा ल्याउने हो सर्वत्र आमचासो छ ।

बेलायतका स्थानीय काउन्सिलहरू सार्वजनिक सेवाजस्तै सार्वजनिक यातायात, विद्यालय, पुस्तकालय, पार्क, सडक मर्मतसम्भार आदिका लागि जिम्मेवार हुन्छन् । त्यसकारण पनि उल्लेखित सेवा‚ जसले प्रभावकारी रुपमा सञ्चालन गर्न सक्छ; ती उम्मेदवारलाई मतदाताले जिताउने गर्छन् ।

यसपटक स्थानीय निर्वाचनमा झन्डै एक दर्जन नेपालीमूलका उम्मेदवार पनि प्रतिस्पर्धामा छन् । बेलायतमा मतदान गर्ने दिनसम्म मत माग्न पाइने नियम छ । यहाँ मतदाताहरुले पोस्टल भोट र प्रोक्सी (अरुलाई भोट दिने अधिकार) दिएर पनि मताधिकार प्रयोग गर्न पाउने व्यवस्था छ । मतदाता नामावलीमा नाम दर्ता हुन निर्वाचनको १२ दिन अघिसम्म पाइन्छ ।

उम्मेदवारहरू घर-घर गएर लिफलेट्स बाँड्दै मत माग्ने गर्छन्, सामाजिक सञ्जालतिर थोरैमात्र प्रचार गर्न गरिन्छ । चुनाव हुने दिन पनि मतदाता आफ्नो काम सकेर वा काममा जानुअघि मतदान केन्द्र पुग्छन् । सार्वजनिक बिदा नहुने भएकाले मतदान केन्द्र सुनसान लाग्छ ।

नेपाली उम्मेदवारहरूले पनि अरुजस्तै सार्वजनिक यातायात सेवामा सुधार, काउन्सिल ट्याक्स घटाउने, नयाँ जागिर र व्यवसायको सिर्जना, स्वास्थ्य सेवा सुधार, सुरक्षित सडक, भूतपूर्व गोर्खाको समान पेन्सन मुद्दामा सहयोग, बेलायत र नेपाल सरकार तथा जनता-जनताबीच सुमधुर सम्बन्ध विस्तार आदि प्रतिबद्धता अघि सारेर मत मागिरहेका छन् ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published.


*